Z Res-Drobu nadal śmierdzi, a oczyszczalnia działa bez zezwoleń

Temperatury na zewnątrz znacznie się zwiększyły i pięknie świeci słońce. Aż się prosi by trochę więcej przebywać na zewnątrz, tymczasem na osiedlu 1000-lecia i Króla Augusta, cuchnący problem Res-Drob wrócił pełną parą! Nadal jesteśmy chyba jedynym miastem w Polsce w centrum którego działa ubojnia drobiu mogąca „przetwarzać” 500 ton żywych kurczaków na dobę.  Prawdziwa Stolica Innowacji. Miasto co prawda jesienią powołało specjalny zespół roboczy do walki z fetorem, a w zimie problem z zatruwaniem, przez Zakłady Drobiarskie Res-Drob Sp. z o.o., powietrza w centrum Rzeszowa odrobinę zmalał. Jednak w chwili obecnej efekty pracy nad likwidowaniem fetoru z ubojni są takie, że po wzrostach temperatury powietrza na zewnątrz nie da się wytrzymać, tak koszmarnie śmierdzi. Problem jest więc nadal zupełnie nierozwiązany.

Oczyszczalnia ścieków Res-Drob działa nielegalnie od 2013 roku

Co ważne, okazało się że leżąca na terenie Res-Drob oczyszczalnia ścieków działa niezgodnie z przepisami prawa budowlanego i to od 2013 roku, co podczas kontroli mającej miejsce w listopadzie 2017 roku stwierdził Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla Miasta Rzeszowa i z urzędu rozpoczął w tej sprawie postępowanie administracyjne.

W piśmie od Powiatowego Inspektoratu możemy przeczytać, zakres wykonanych robót (między innymi wykonano ścianki żelbetowe, rurociągi kanalizacyjne, instalację elektryczną do zasilania pomp, oraz zrobiono wentylację czyli przebudowano budynek spełniający wcześniej funkcje magazynu opakowań na podczyszczalnię ścieków)  oraz informację że inwestor, którym były Rzeszowskie Zakłady Drobiarskie Res-Drob Sp. z o.o dokonał wyżej wymienionych robót bez pozwolenia na budowę wydanego przez organ administracji  architektoniczno-budowlanej. Inspektorat dał Res-Drobowi czas do 31 maja 2018 roku na dostarczenie ekspertyzy technicznej określającej jakość robót budowlanych na działkach położonych w Rzeszowie przy ul. Konopnickiej. Pozwolenia na budowę wymagają przedsięwzięcia które wymagają przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Inspektor stwierdza, że w tym przypadku doszło do przebudowy instalacji do uboju drobiu

Jednocześnie urząd wskazuje że w tym przypadku doszło do przebudowy instalacji do uboju drobiu. W związku z tym inwestor czyli Res-Drob musi wystąpić do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa o decyzję w sprawie obowiązku wykonania przez Res-Drob oceny oddziaływania na środowisko. Jak do tej pory Res-Drob nie zwrócił się do Wydziału Ochrony Środowiska z prośbą o decyzję w tej sprawie.

Ważne pytanie do Prezydenta Miasta

Wcześniej miasto utrzymywało, że nie dochodziło do rozbudowy instalacji do uboju drobiu i dlatego nie miało obowiązku wystąpić o dokonanie takiej oceny. Teraz inspektorat stwierdza że jednak do rozbudowy doszło w związku z tym pojawia się możliwość nałożenia na zakład obowiązku wykonania raportu oddziaływania na środowisko. Miasto Rzeszów ma wreszcie możliwość zadziałania na korzyść mieszkańców miasta, wyborców i podatników, i nałożyć na ubojnię drobiu w centrum miasta obowiązek przedłożenia takiego raportu.

Czekamy więc na rozwój sytuacji i będziemy stale ją monitorować i Państwa o niej informować.

 

Dzieląc się tą infomacją pomagasz nam

2 myśli w temacie “Z Res-Drobu nadal śmierdzi, a oczyszczalnia działa bez zezwoleń”

  1. Wystąpiliśmy o udostępnienie dokumentacji postępowania administracyjnego w trybie informacji publicznej. Zapraszamy na spotkanie w Stowarzyszeniu wtedy możemy porozmawiać na ten temat. Każda pomoc się przyda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja czystyizrowy.rzeszow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Dodając komentarz akceptujesz regulamin umieszczania komentarzy.