Res-Drob nadal śmierdzi i hałasuje, ale coś się zmieniło

Jeszcze kilka tygodni temu, mieszkańcy osiedla 1000-lecia w Rzeszowie zgłaszając konkretne przykłady naruszania przez Res-Drob postanowień Pozwolenia zintegrowanego, w rodzaju zbyt dużej ilości ciężarówek z żywcem oczekujących pod zakładem:

Zgłoszenie 28 sierpnia 2017

pragnę poinformować że dzisiaj między godziną 9:30 a 9:45 byłam światkiem naruszania przez firmę Res-Drob postanowień Pozwolenia Zintegrowanego, wydanego przez Prezydenta Miasta Rzeszowa (w załączniku): „Samochody z żywcem będą podjeżdżać według ustalonego harmonogramu i zapewniony będzie ich bieżący rozładunek, przy czym dopuszcza się możliwość maksymalnie jednego samochodu oczekującego na rozładunek przy budynkach zakładu od strony zachodniej (wzdłuż torów kolejowych) celem zapewnienia ciągłości procesu technologicznego”.

W tym czasie pod firmą stało 3 samochody (w tym dwa podwójne) wyładowane żywcem wydzielając niewyobrażalny fetor – typowy dla zwierząt żyjących w zamkniętych pomieszczeniach w maksymalnym stłoczeniu, bez dostępu świeżego powietrza. Jak wiadomo zapachy pochodzące z chowu przemysłowego drobiu są uznawane za jedne z najbardziej nieprzyjemnych zapachów dla ludzi, tymczasem niemal co dzień długie kolejki ciężarówek stoją pod zakładem tuż obok domów jednorodzinnych i bloków.

Bardzo proszę o ustosunkowanie się do zgłoszonej sytuacji i jej wyjaśnienie. Dla ułatwienia przesyłam zdjęcia z dzisiaj zrobione ok godziny 9:30-45, przedstawiające 3 ciężarówki wyładowane żywcem oraz zbliżenia na poszczególny pojazd.

Otrzymywali od rzeszowskich urzędów iście kuriozalne i oburzające odpowiedzi:

Pismo z dnia 3 sierpnia, które przytacza WIOŚ to wyniki trwającej ponad miesiąc kontroli, zakończonej ukaraniem zakładu dwoma mandatami (po 300 złotych każdy). Tutaj można je przeczytać.

Na pytanie jaki związek mają wyniki kontroli z 3 sierpnia ze zgłaszaną sytuacją:

Bardzo proszę o dokładniejsze wyjaśnienie tej sprawy, ile w takim razie samochodów może znajdować się na parkingu firmy by Państwa zdaniem doszło do naruszania postanowień Pozwolenia Zintegrowanego?

oraz

Proszę oczywiście o przytoczenie odpowiednich punktów Pozwolenia Zintegrowanego na poparcie Państwa tezy (ile samochodów wyładowanych żywcem może znajdować się na parkingu Res Drobu)?

urząd nie odpowiedział.

W międzyczasie podobne sytuacje zostały zgłoszone przez kilku mieszkańców.

W dniu wczorajszym otrzymałam odpowiedź z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sprawie mojego zgłoszenia z dnia 28 sierpnia 2017 dotyczącego fetoru z trzech ciężarówek wyładowanych żywymi zwierzętami.Niestety wczorajszą odpowiedź Wojewódzkiego Inspektoratu uznaję za niewystarczającą i mocno pokrętną. Uniemożliwia mi ona czytelne określenie stanowiska Inspektoratu. Niestety nie udało mi się zrozumieć jaki związek ze zgłaszaną przeze mnie sytuacją z dnia 28 sierpnia ma pismo WI.7024.48,2017.MF z dnia 3 sierpnia przedstawiające wyniki kontroli. Proszę więc o uściślenie Państwa stanowiska gdyż jest ono dla mnie nadal niejasne.

Uzyskanie czytelnego stanowiska od Państwa w tej sprawie, jest mi bardzo potrzebne.

W związku z tym uznaję niniejszy problem za nierozwiązany i przekazuję kolejne zgłoszenie.
Jeśli nie zostanie ono przyjęte przez Inspektorat bardzo proszę o wyjaśnienie dlaczego taka sytuacja ma miejsce. Uważam że zgłaszanie nieprawidłowości takich jak fetor ze zbyt dużej ciężarówek wyładowanych żywcem to moje prawo i obywatelski obowiązek.
Bardzo proszę o wyjaśnienie dlaczego przyjmujecie Państwo jedynie zgłoszenia w sprawach takich jak występowanie fetoru, na które to zjawisko jak wielokrotnie już podkreślano nie ma jasno określonych w polskim prawie przepisów, a odmawiacie Państwo ustosunkowania się do sytuacji udokumentowanej, jasnej i czytelnej, oraz mającej miejsce codziennie będącej oczywistym naruszeniem Pozwolenia Zintegrowanego.

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się jednak ostatnio. Oto najnowsza odpowiedź w sprawie zbyt dużej ilości ciężarówek. Miejski Wydział Środowiska i Rolnictwa przyznał, że sytuacja taka miała miejsce. Tłumaczy jednak iż była to sytuacja wyjątkowa, związana z awarią linii produkcyjnej. Jednak w międzyczasie, podobnych incydentów zostało zgłoszonych dużo więcej. Czekamy z niecierpliwością, czy one również okażą się podobnymi niespodziewanymi awariami 🙂

Jeśli więc widzą Państwo ze swoich okien jedną rozładowywaną ciężarówkę i więcej niż jedną ciężarówkę oczekującą na rozładunek, bardzo prosimy robić zdjęcia i wysyłać urzędom ten fakt.

Kilka tygodni różnicy i z urzędnikami da się podjąć jakikolwiek dialog.

Jak Państwo myślą, skąd taka zmiana?

Uważamy, że nadzwyczajny splot okoliczności 😉 w postaci materiału na temat Res-Drobu w polsatowskim programie „Interwencja”, oraz aktywny udział mieszkańców w manifestacji „Stop fetorowi i Res-Drobowi” 13 września, odrobinę zmieniło podejście urzędników do sprawy. Widzą teraz, że tego tematu nie da się już dłużej zmiatać pod dywan i udawać że nie istnieje. Ta sytuacja trwała zbyt długo. Wiadomo, że zakład nagle nie zniknie, nie możemy jednak pozwolić by właściciele ubojni drobiu w centrum Rzeszowa stosowali swoisty „szantaż emocjonalny” w postaci kilkuset miejsc pracy i zakład nadal emitował obrzydliwy fetor na dwa rzeszowskie osiedla, oraz nie  przestrzegał zapisów Pozwolenia Zintegrowanego. Do czasu wyprowadzenia zakładu z centrum miasta, musi stać się on mniej uciążliwy dla mieszkańców! Oczekujemy także podania konkretnego terminu wyprowadzki zakładu. Jak widać nasze działania zaczynają przynosić pierwsze efekty. W związku z tym potrzebujemy Państwa aktywności, zgłaszania nieprawidłowości do urzędów i licznej obecności na naszych wydarzeniach!

Dzieląc się tą infomacją pomagasz nam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja czystyizrowy.rzeszow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Dodając komentarz akceptujesz regulamin umieszczania komentarzy.