Miasto cofa Res Drobowi pozwolenie zintegrowane!

Publikujemy nasze oświadczenie bazujące jedynie na informacjach prasowych z dnia dzisiejszego. Miasto cofnęło Res-Drobowi pozwolenie zintegrowane. Nie mamy jeszcze oficjalnego pisma potwierdzającego tę decyzję.

Po raz pierwszy dostrzegamy wyraźny sygnał ze strony Prezydenta Miasta Rzeszowa o chęci unormowania sytuacji związanej z poważnym zanieczyszczaniem środowiska przez spółkę Res Drob (której w 2010 roku, wydał na działalność w ścisłym centrum Rzeszowa pozwolenie zintegrowane) będącej właścicielem jedynej w całym województwie podkarpackim ubojni drobiu. To wyraźny znak, że lata wykazywania licznych nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem zakładu, który notorycznie lekceważy zapisy prawa i pozwolenia zintegrowanego, być może w końcu odniesie jakiś skutek. Jednak do faktycznego zakończenia produkcji w Res-Drobie daleka droga.

Przypomnijmy tylko że w październiku 2018 fiaskiem zakończyła się inna inicjatywa Prezydenta Miasta Rzeszowa – próba ograniczenia rzeczywistej produkcji zakładu o niecałe 4 %. Nie dość że ograniczenie było tylko symboliczne, to jeszcze ubojni udało się skutecznie odwołać do SKO. Pamiętajmy, że spółka posiada wielomilionowy kapitał, obraca gigantycznymi sumami pieniędzy i stać ją na zatrudnienie najlepszych prawników. Obroty spółki znacznie przekraczają roczny budżet całego województwa.

Lata sprzyjania i przymykania oczu na nieprawidłowości przez miejskie i wojewódzkie urzędy i instytucje zrobiły swoje. Do wyniesienia się spółki z centrum Rzeszowa może upłynąć sporo czasu.

Nasze poważne zastrzeżenia budzi też praca Samorządowej Komisji Odwoławczej. Jesteśmy oburzeni wynikiem poprzedniego postępowania. Uznajemy go za zdumiewający i zaskakujący. Przypomnijmy tylko, że w poprzednim postępowaniu, w uzasadnieniu SKO znalazły się skopiowane całe fragmenty wyjaśnienia dostarczonego przez spółkę Res Drob. Podważono opinię dotyczącą funkcjonowania podczyszczalni ścieków sporządzoną przez biegłego, jak również kompetencje samego biegłego, mimo faktu iż był on pracownikiem naukowo-dydaktycznym, autorem 170 artykułów naukowych, kilku wynalazków i wzorów użytkowych z dziedziny ścieków, członkiem Regionalnej Komisji Ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko, oraz ekspertem RPO woj. Podkarpackiego 2014-2020 w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej, oraz biegłym sądowym sądów rejonowych w Rzeszowie i Tarnowie, oraz autorem kilkunastu podobnych opinii na zlecenie sądów i komend policji. Komisja w całości przychyliła się do poglądu prezentowanego przez Rzeszowskie Zakłady Drobiarskie o braku kompetencji autora. SKO uchyliło decyzję w całości, bez orzeczenia o istocie sprawy. Uznało że Urząd Miasta Rzeszowa nie sformułował własnej opinii pomimo przeprowadzenia postępowania dowodowego i uzasadnienia.

Bardzo martwi nas również, że Prezydent Rzeszowa decyzję o cofnięciu pozwolenia zintegrowanego uzasadnia jedynie naruszaniem przez Zakłady Drobiarskie trzech punktów pozwolenia. Naruszeń jest zdecydowanie więcej i nie rozumiemy dlaczego uwzględniono jedynie trzy. Wiemy jedno – jako mieszkańcy mamy całej tej sytuacji zdecydowanie dość. Od lat nasze prawo do życia w czystym środowisku jest bezkarnie łamane.

Wiemy że w wielu innych punktach zapalnych w Rzeszowie sytuacja wygląda podobnie. Władza sprawia wrażenie popierającej wyłącznie sektor biznesu, nie zważając uwagi na głos i wolę obywateli.

Dlatego Stowarzyszenie Nasz Czysty i Zdrowy Rzeszów inicjuje powstanie Protestacyjnego Komitetu Obywatelskiego. Nasze stowarzyszenie, od lat bezskutecznie sygnalizuje nadużycia Firmy Res Drob i uważamy, że wykorzystaliśmy prawie wszystkie możliwości interwencji prawnej i negocjacyjne w sprawie. Chcemy dobitnie dać do zrozumienia, że dłużej nie będziemy pozwalać na łamanie naszych praw.

Dotychczasowe doświadczenia Stowarzyszenia Nasz Zdrowy i Czysty Rzeszów nie pozwalają nam składać broni. Obecnie czekamy na skutki złożonych przez nas zawiadomień do prokuratury i CBA. Zamierzamy kontynuować naszą pracę jednocześnie uważnie obserwując sytuację. Naszym kolejnym krokiem będzie domaganie się zadośćuczynienia za życie w odorze i hałasie, a także pociągnięcie do odpowiedzialności urzędników, którzy na to pozwolili. O całkowitym sukcesie można będzie mówić wtedy, kiedy ubojnia wyprowadzi się poza granice miasta.

Dzieląc się tą infomacją pomagasz nam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja czystyizrowy.rzeszow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Dodając komentarz akceptujesz regulamin umieszczania komentarzy.