Co mieszkańcy domów i bloków w centrum Rzeszowa wdychają na co dzień OPRÓCZ fetoru z Res-Drob

11 lipca 2017 roku jedna z mieszkanek ul. Różanej wysłała zgłoszenie e-mailem, do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Rzeszowa z prośbą o interwencję 

„Informuję iż w piątek cały dzień zakłady Res-Drob częstował nas zapachem przypominającym niby coś innego niż fetor. Ludzie skarżyli sie na bóle głowy.

Dzisiaj od rana był fetor zapachu odchodów połączonych z zapachem krwi. Po naszym telefonie do pana Cyrana „włączono” chemię. Śmierdzi w domu chemią i wymiocinami. (chemiczne olejki połączone z fetorem)

Bolą nas głowy, chcemy wiedzieć co to za chemię rozpylają, bo ma działanie uboczne na nasze zdrowie. Nie chcemy być truci przez chemię.

Prosimy skutecznie rozpoznać co dopuszczono do rozpylania i jaki ten środek ma skład chemiczny, jego nazwę itd.

Informuję również iż cały czas śmierdzi również z oczyszczalni , która sąsiaduje bezpośrednio z mieszkańcami.

Zakres smrodów powiększył ostatnio znacznie swą częstotliwość. Zakład też hałasuje codziennie po 22.00 przez noc, w święta tez huczą bezlitośnie jakieś maszyny.”

Mieszkanka ul Różanej (nazwisko do wiadomości Stowarzyszenia)

Odpowiedź z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Rzeszowa:

Dzień dobry,

Nawiązując do Pani zgłoszenia przesłanego w dniu 11.07.2017 r. drogą mailową w sprawie stosowania w zakładzie RES-DROB „chemicznych olejków” informuję, że na terenie Rzeszowskich Zakładów Drobiarskich RES-DROB Sp. z o.o. stosowane są preparaty antyodorowe w celu zmniejszenia uciążliwości zapachowej wynikającej z funkcjonowania zakładu o następujących nazwach handlowych: MONT BLANC, SKY BLUE i STANDARD PLUS. Przedstawiciel zakładu RES-DROB przekazał karty charakterystyki stosowanych preparatów oraz kserokopie wydanych atestów. Jak ustalono, preparaty SKY BLUE oraz STANDARD PLUS stanowią mieszaninę naturalnych olejków eterycznych oraz zawierają alkohol etoksylowany, preparat MONT BLANC stanowi mieszaninę naturalnych i syntetycznych składników, w tym aldehyd heksylocynamonowy, citral, eugenol, geraniol, alfa pinen. Wszystkie preparaty posiadają atesty wydane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, z których wynika, że są one przeznaczone do stosowania w barierach antyodorowych, celem eliminacji nieprzyjemnych zapachów wywoływanych rozkładem substancji organicznych.

Ponadto informuję, że zgłoszenia mieszkańców dotyczące uciążliwości zapachowej zakładu RES-DROB są rejestrowane, a informacje w nich zawarte będą uwzględniane w ramach podejmowanych przez organ działań. Jednocześnie do dnia dzisiejszego do tutejszego organu nie wpłynęła informacja o wynikach kontroli, którą przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie rozpoczęli na terenie zakładu RES-DROB w dniu 21.06.2017 r. Ustalenia kontroli WIOŚ w Rzeszowie będą istotne dla określenia dalszych działań organu w tej sprawie.

Z poważaniem.

W imieniu Małgorzaty Wojnowskiej – Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Rzeszowa

Dzieląc się tą infomacją pomagasz nam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja czystyizrowy.rzeszow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Dodając komentarz akceptujesz regulamin umieszczania komentarzy.